| Part Number | TLC5540IPWRG4 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 8 |
| Sampling Rate (Per Second) | 40M |
| Number of Inputs | 1 |
| Input Type | Single Ended |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Architecture | Flash |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC 8BIT 20MSPS AD SING CH 24SO
In Stock: 495
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC ADC 8BIT PAR 20M 24SO
In Stock: 0
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC ADC 8BIT 20MSPS HS 24SO
In Stock: 6000
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC ADC HI-SPD 8-BIT 24SO
In Stock: 41
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC ADC 8BIT PAR 20M 24SO
In Stock: 0
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC 8BIT 20MSPS AD SING CH 24SO
In Stock: 0
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC 8-BIT HS A/D CONV 24-TSSOP
In Stock: 100
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC ADC 8BIT 20MSPS HS 24-TSSOP
In Stock: 0