| Part Number | TLC1541CDWRG4 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Number of Bits | 10 |
| Sampling Rate (Per Second) | 32k |
| Number of Inputs | 11 |
| Input Type | Single Ended |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Architecture | SAR |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Features | Selectable Address |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC ADC 10BIT 400KSPS 4CH 16-SOIC
In Stock: 6240
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC 10BIT 400KSPS ADC S/O 16TSSOP
In Stock: 173
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC 10-BIT 8-CH SERIAL A/D 20SOIC
In Stock: 108
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC 10BIT 400KSPS ADC S/O 20TSSOP
In Stock: 106
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC 10BIT 32KSPS ADC S/O 20-SOIC
In Stock: 83
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC ADC 10BIT 32KSPS 11CH 20-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC ADC 10BIT 32KSPS 11CH 20-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC ADC 10BIT 32KSPS 11CH 20-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC 10BIT 32KSPS ADC S/O 20-PLCC
In Stock: 64