Texas Instruments SN75ALS085DWR
Part Number
SN75ALS085DWR
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC DRVR/RCVR DUAL INTRFAC 24SOIC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Texas Instruments
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberSN75ALS085DWR
Part StatusObsolete
TypeTransceiver
ProtocolAUI
Number of Drivers/Receivers2/2
Duplex-
Receiver Hysteresis-
Data Rate-
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)