Home Product Index Integrated Circuits (ICs) PMIC - Voltage Reference LT1009IPW
Texas Instruments LT1009IPW
Part Number
LT1009IPW
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC VREF SHUNT 2.5V 8TSSOP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Voltage Reference
Texas Instruments
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberLT1009IPW
Part StatusObsolete
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output10mA
Tolerance±0.4%
Temperature Coefficient35ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode400µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)