Texas Instruments LP5912DRV33EVM
Part Number
LP5912DRV33EVM
Description
EVAL BOARD FOR LP5912
Family
Evaluation Boards - Linear Voltage Regulators
Texas Instruments
In Stock 5 pcs
Product Parameter
Part NumberLP5912DRV33EVM
Part StatusActive
Channels per IC1 - Single
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Input1.6 V ~ 6.5 V
Regulator TypePositive Fixed
Operating Temperature-40°C ~ 125°C