Home Product Index Integrated Circuits (ICs) PMIC - Voltage Regulators - Linear LP5910-1.8DRVR
Texas Instruments LP5910-1.8DRVR
Part Number
LP5910-1.8DRVR
Description
IC REG LDO 1.8V 0.3A 6WSON
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Texas Instruments
Product Parameter
Part NumberLP5910-1.8DRVR
Part StatusActive
Output ConfigurationPositive
Output TypeFixed
Number of Regulators1
Voltage - Input (Max)3.3V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max)0.37V @ 300mA
Current - Output300mA
Current - Supply25µA ~ 350µA
PSRR80dB ~ 25dB (100Hz ~ 2MHz)
Control FeaturesEnable
Protection FeaturesOver Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)