Home Product Index Integrated Circuits (ICs) PMIC - Voltage Regulators - Linear LP5900SD-2.5
Texas Instruments LP5900SD-2.5
Part Number
LP5900SD-2.5
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A 6WSON
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Texas Instruments
Product Parameter
Part NumberLP5900SD-2.5
Part StatusNot For New Designs
Output ConfigurationPositive
Output TypeFixed
Number of Regulators1
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max)0.15V @ 150mA
Current - Output150mA
Current - Supply50µA ~ 230µA
PSRR85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Control FeaturesEnable
Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C