Texas Instruments LM46000PWPEVM
Part Number
LM46000PWPEVM
Description
EVAL MODULE FOR LM46000
Family
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Texas Instruments
In Stock 7 pcs
Product Parameter
Part NumberLM46000PWPEVM
Part StatusActive
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Input3.5 V ~ 60 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching500kHz