Texas Instruments LM43602PWPR
Part Number
LM43602PWPR
Description
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 16HTSSOP
Family
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Texas Instruments
Product Parameter
Part Number LM43602PWPR
Part Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Adjustable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V
Voltage - Output (Max) 28V
Current - Output 2A
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad