Home Product Index Cables, Wires - Management Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving TTN0.75SV100
Techflex TTN0.75SV100
Part Number
TTN0.75SV100
Manufacturer
Techflex
Description
SLEEVING 0.75" ID 100' SILVER
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Techflex
In Stock 5 pcs
    102.94500/pcs
  • 5 pcs
    89.21800/pcs
  • 10 pcs
  • 20 pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberTTN0.75SV100
Part StatusActive
TypeSleeving, Insulated
Type AttributesConvoluted - Braided
Diameter - Inside0.750" (19.05mm)
Diameter - Outside0.800" (20.32mm)
MaterialFiberglass, Aluminized, Halogen Free
ColorSilver
Length100' (30.48m)
Wall Thickness0.025" (0.64mm)
Operating Temperature-60°C ~ 255°C