Home Product Index Cables, Wires - Management Spiral Wrap, Expandable Sleeving F6V1.50TB25
Techflex F6V1.50TB25
Part Number
F6V1.50TB25
Manufacturer
Techflex
Description
SELF WRAP 1.5" X 25' BLACK/WHITE
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Techflex
In Stock 324 pcs
Product Parameter
Part NumberF6V1.50TB25
Part StatusActive
TypeSelf Wrap
Type AttributesSplit Flexible Tube
Diameter - Inside, Non-Expanded1.500" (38.10mm)
Diameter - Inside, Expanded-
Diameter - Outside, Non-Expanded-
MaterialPolyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
ColorBlack, White
Length25.00' (7.62m)
Wall Thickness0.027" (0.69mm)
Operating Temperature-70°C ~ 125°C