Home Product Index Relays Solid State Relays SSRT-240D10
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays SSRT-240D10
Part Number
SSRT-240D10
Description
RELAY SSR 10A 240VAC DC-IN
TE Connectivity
In Stock 75 pcs
    24.13000/pcs
  • 10 pcs
    22.92350/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
Product Parameter
Part NumberSSRT-240D10
Part StatusActive
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance (Max)-
Load Current10A
Voltage - Input3 ~ 32VDC
Voltage - Load24 ~ 280 V