Home Product Index Relays Solid State Relays SSRM-600A55
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays SSRM-600A55
Part Number
SSRM-600A55
Description
RELAY SSR COOL PACK SPST-NO 55A
TE Connectivity
In Stock 146 pcs
    88.54500/pcs
  • 20 pcs
Product Parameter
Part NumberSSRM-600A55
Part StatusActive
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance (Max)-
Load Current55A
Voltage - Input90 ~ 140VAC
Voltage - Load48 ~ 660 V