Home Product Index Relays Solid State Relays SSRA-240D2R
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays SSRA-240D2R
Part Number
SSRA-240D2R
Description
RELAY SSR 240VAC 2A MINI-SIP
TE Connectivity
    12.04200/pcs
  • 40 pcs
Product Parameter
Part NumberSSRA-240D2R
Part StatusActive
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance (Max)-
Load Current2A
Voltage - Input4 ~ 10VDC
Voltage - Load24 ~ 280 V