Home Product Index Relays Power Relays, Over 2 Amps RT314012F
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RT314012F
Part Number
RT314012F
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Power Relays, Over 2 Amps
TE Connectivity
TE Connectivity
    1.83500/pcs
  • 10 pcs
    1.72150/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberRT314012F
Part StatusActive
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current33.3mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage400VAC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC