Home Product Index Relays Power Relays, Over 2 Amps KCS03X012EAAA
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine KCS03X012EAAA
Part Number
KCS03X012EAAA
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Description
RELAY CONTACTOR SPST 600A 12V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Power Relays, Over 2 Amps
TE Connectivity
TE Connectivity
In Stock 72 pcs
    181.35500/pcs
  • 10 pcs
    174.87900/pcs
  • 25 pcs
Product Parameter
Part NumberKCS03X012EAAA
Part StatusActive
Relay TypeContactor
Coil TypeNon Latching
Coil Current255mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form X)
Contact Rating (Current)600A
Switching Voltage600VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)5 VDC
Operate Time20ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Hermetically
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleStud, Wire Leads
Related Products
KCS03X012EAAA
Manufacturer: TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Description: RELAY CONTACTOR SPST 600A 12V
In Stock: 0
RFQ181.35500/pcs
KCS03X024EAAA
Description: RELAY CONTACTOR SPST 600A 24V