| Part Number | H3A-MTS-M20 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Connector Type | Hood - 90° |
| Style | Side Entry |
| Size | 3A |
| Lock Location | Locking Clip (1) on Base Bottom |
| Thread Size | M20 |
| Size / Dimension | 1.055" L x 1.055" W x 1.906" H (26.80mm x 26.80mm x 48.40mm) |
| Housing Color | Gray |
| Features | - |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Housing Material | Zinc Alloy |
| Housing Finish | Powder Coated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN HOOD TOP ENTRY SZ3A M20
In Stock: 66
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN HOOD SIDE ENTRY SZ3A M20
In Stock: 67