| Part Number | CONVOLEX-1-0-SP |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Wire Loom, Protective Hose |
| Type Attributes | Convoluted, Corrugated |
| Diameter - Inside | 1.000" (25.40mm) |
| Diameter - Outside | 1.161" (29.50mm) |
| Material | Polyvinylidene Fluoride (PVDF), Irradiated |
| Color | Black |
| Length | - |
| Wall Thickness | 0.015" (0.38mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Heat Protection | Flame Retardant, Heat Stabilized |
| Abrasion Protection | Abrasion Resistant |
| Liquid Protection | Diesel Fuel Resistant, Fluid Resistant, Oil Resistant |
| Environment Protection | - |
| Features | Chemical Resistant, Solvent Resistant |
| Material Flammability Rating | - |
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HOSE CONVOLUTED 1" BLK
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HOSE 1" ID PVDF BLACK
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HOSE CONVOLUTED 1 1/4" BLK
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HOSE 1.252" ID PVDF 32.81' BLACK
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HOSE CONVOLUTED 1 1/4" BLK
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HOSE CONVOLUTED 1 5/8" BLK
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HOSE 1.63" ID PVDF BLACK
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HOSE CONVOLUTED 1 5/8" BLK
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HOSE CONVOLUTED 1 5/8" BLK
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HOSE CONVOLUTED 1/2" BLK
In Stock: 0