| Part Number | CF6166-000 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Tubing, Flexible |
| Shrinkage Ratio | 5.6 to 1 |
| Length | 0.833' (254.00mm, 10.00") |
| Inner Diameter - Supplied | 2.000" (50.80mm) |
| Inner Diameter - Recovered | 0.374" (9.50mm) |
| Recovered Wall Thickness | 0.105" (2.67mm) |
| Material | Polyolefin (PO) |
| Features | Flame Retardant |
| Color | Black |
| Operating Temperature | -55°C ~ 90°C |
| Shrink Temperature | 80°C |
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: CABLE TERMINATION
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HEAT SHRINK TUBING
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HEAT SHRINK TUBING
In Stock: 17
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: 55PC CABLE
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HEAT SHRINK TUBING
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HEAT SHRINK TUBING
In Stock: 16
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HEAT SHRINK TUBING
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HEAT SHRINK TUBING
In Stock: 16