| Part Number | 6FC10 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Filter Type | Single Phase |
| Configuration | Two Stage |
| Voltage - Rated DC | - |
| Voltage - Rated AC | 250V |
| Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral) | - |
| Voltage - Rated AC (Phase to Phase) | - |
| Current | 6A |
| Frequency - Operating | 50/60Hz |
| Applications | Inverters, Power Drive Systems |
| Approvals | UR |
| Operating Temperature | -10°C ~ 40°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Terminal Block |
| Inductance | - |
Manufacturer: Carling Technologies
Description: SWITCH TOGGLE SPST-NO 15A 125V
In Stock: 0
Manufacturer: Carling Technologies
Description: SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V
In Stock: 0
Manufacturer: Carling Technologies
Description: SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V
In Stock: 882