| Part Number | 696273-2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Pin Diameter | Circular - 0.070" (1.78mm) Dia |
| Length - Pin | 0.390" (9.91mm) |
| Length - Overall | 0.910" (23.11mm) |
| Wire Gauge | 16-22 AWG |
| Insulation Diameter | 0.105" ~ 0.140" (2.67mm ~ 3.56mm) |
| Insulation | Insulated |
| Termination | Crimp |
| Features | - |
| Color | Red |
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: 696-8006-22
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: 696-8007-22
In Stock: 0