| Part Number | 5454242002 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Type | Tubing, Semi Rigid |
| Shrinkage Ratio | 2 to 1 |
| Length | 4.00' (1.22m) |
| Inner Diameter - Supplied | 1.000" (25.40mm) |
| Inner Diameter - Recovered | 0.500" (12.70mm) |
| Recovered Wall Thickness | 0.019" (0.48mm) |
| Material | Polyvinylidene Fluoride (PVDF) |
| Features | Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Cut-Through Resistant, Flame Retardant, Fluid Resistant |
| Color | Black |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C |
| Shrink Temperature | 175°C |
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HEAT SHRINK TUBING
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HEAT SHRINK TUBING
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HEAT SHRINK TUBING 1=800FT
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HEAT SHRINK TUBING
In Stock: 0