| Part Number | 42899-2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Type | D-Shaped |
| Stud/Tab Size | 1/4 Stud |
| Thickness | 0.040" (1.02mm) |
| Width - Outer Edges | 0.550" (13.97mm) |
| Length - Overall | 1.105" (28.07mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 6-10 AWG |
| Insulation | Non-Insulated |
| Features | - |
| Color | - |
| Contact Material | Brass |
| Contact Finish | Tin |
Manufacturer: Cypress Semiconductor Corp
Description: BUNDLE CYBLE-022001 + S6AE101A
In Stock: 4102
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN PIN RCPT .022-.034 SOLDER
In Stock: 5784
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN PIN RCPT .022-.034 SOLDER
In Stock: 6000
Manufacturer: Conxall/Switchcraft
Description: CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN
In Stock: 0
Manufacturer: Conxall/Switchcraft
Description: CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT
In Stock: 0
Manufacturer: Conxall/Switchcraft
Description: CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN
In Stock: 24