| Part Number | 3PCR-06-006 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Wire Entries | 6 |
| Pitch | 0.250" (6.35mm) |
| Number of Rows | 1 |
| Current Rating | 10A |
| Voltage Rating | 300V |
| Wire Gauge | 16-30 AWG |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Barrier Type | 3 Wall (Tri) |
| Features | - |
| Color | Black |
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.25"
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.25"
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.25"
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.25"
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.25"
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.25"
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.25"
In Stock: 330
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.25"
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN BARRIER STRIP 6CIRC 0.25"
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN BARRIER STRIP 6CIRC 0.25"
In Stock: 0