Home Product Index Resistors Chassis Mount Resistors NHSA5033RF
TE Connectivity Passive Product NHSA5033RF
Part Number
NHSA5033RF
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES CHAS MNT 33 OHM 1% 50W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chassis Mount Resistors
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
    3.84718/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part NumberNHSA5033RF
Part StatusActive
Resistance (Ohms)33
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesNon-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension2.008" L x 1.181" W (51.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)