Home Product Index Filters EMI/RFI Filters (LC, RC Networks) MEM2012V301RT
TDK Corporation MEM2012V301RT
Part Number
MEM2012V301RT
Description
FILTER LC(PI) 300MHZ SMD
Product Parameter
Part NumberMEM2012V301RT
Part StatusActive
TypeLow Pass
Filter Order5th
TechnologyLC (Pi)
Number of Channels1
Center / Cutoff Frequency300MHz (Cutoff)
Attenuation Value20dB @ 550MHz ~ 2GHz
Resistance - Channel (Ohms)-
Current100mA
Values-
ESD ProtectionNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsData Lines for Mobile Devices
Voltage - Rated10V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric), 3 PC Pad
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height0.039" (1.00mm)