Home Product Index Filters EMI/RFI Filters (LC, RC Networks) MEM2012F25R0
TDK Corporation MEM2012F25R0
Part Number
MEM2012F25R0
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FILTER LC(PI) 25MHZ SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
TDK Corporation
Product Parameter
Part NumberMEM2012F25R0
Part StatusActive
TypeLow Pass
Filter Order3rd
TechnologyLC (Pi)
Number of Channels1
Center / Cutoff Frequency25MHz (Cutoff)
Attenuation Value20dB @ 300MHz ~ 2GHz
Resistance - Channel (Ohms)-
Current200mA
Values-
ESD ProtectionNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsData Lines for Mobile Devices
Voltage - Rated12V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric), 3 PC Pad
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.039" (1.00mm)