Home Product Index Filters EMI/RFI Filters (LC, RC Networks) MEM2012V241RT
TDK Corporation MEM2012V241RT
Part Number
MEM2012V241RT
Description
FILTER LC(PI) 240MHZ SMD
Product Parameter
Part NumberMEM2012V241RT
Part StatusActive
TypeLow Pass
Filter Order5th
TechnologyLC (Pi)
Number of Channels1
Center / Cutoff Frequency240MHz (Cutoff)
Attenuation Value20dB @ 450MHz ~ 2GHz
Resistance - Channel (Ohms)-
Current100mA
Values-
ESD ProtectionNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsData Lines for Mobile Devices
Voltage - Rated10V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric), 3 PC Pad
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height0.039" (1.00mm)