Home Product Index Filters EMI/RFI Filters (LC, RC Networks) MEM1608D301R
TDK Corporation MEM1608D301R
Part Number
MEM1608D301R
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FILTER LC(T) 300MHZ SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
TDK Corporation
Product Parameter
Part NumberMEM1608D301R
Part StatusActive
TypeLow Pass
Filter Order2nd
TechnologyLC (T-Type)
Number of Channels1
Center / Cutoff Frequency300MHz (Cutoff)
Attenuation Value-
Resistance - Channel (Ohms)-
Current200mA
Values-
ESD ProtectionNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsData Lines for Mobile Devices
Voltage - Rated6.3V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.028" (0.70mm)