Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors CS80ZU2GA222MYGKA
TDK Corporation CS80ZU2GA222MYGKA
Part Number
CS80ZU2GA222MYGKA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 2200PF 440VAC Z5U RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
TDK Corporation
Product Parameter
Part NumberCS80ZU2GA222MYGKA
Part StatusLast Time Buy
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientZ5U
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
FeaturesHigh Voltage
RatingsX1, Y2
ApplicationsSafety
Failure Rate-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)