Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors CS80-E2GA102MYGS
TDK Corporation CS80-E2GA102MYGS
Part Number
CS80-E2GA102MYGS
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 1000PF 250VAC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
TDK Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberCS80-E2GA102MYGS
Part StatusObsolete
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientE
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
FeaturesHigh Voltage
RatingsX1, Y2
ApplicationsSafety
Failure Rate-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Related Products
CS80-E2GA102MYGS
Manufacturer: TDK Corporation
Description: CAP CER 1000PF 250VAC RADIAL
In Stock: 0
CS80-E2GA102MYNS
Manufacturer: TDK Corporation