Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors CS45SL2GA100JANKA
TDK Corporation CS45SL2GA100JANKA
Part Number
CS45SL2GA100JANKA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 10PF 440VAC SL RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
TDK Corporation
    0.47000/pcs
  • 10 pcs
    0.35750/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberCS45SL2GA100JANKA
Part StatusActive
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientSL
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
FeaturesHigh Voltage
RatingsAEC-Q200, X1, Y2
ApplicationsSafety, Automotive
Failure Rate-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)