Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors CGB4B3JB1A225M055AB
TDK Corporation CGB4B3JB1A225M055AB
Part Number
CGB4B3JB1A225M055AB
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 2.2UF 10V JB 0805
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
TDK Corporation
Product Parameter
Part NumberCGB4B3JB1A225M055AB
Part StatusActive
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientJB
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
FeaturesLow Profile
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)