Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors CGB2A3JB0G105K033BB
TDK Corporation CGB2A3JB0G105K033BB
Part Number
CGB2A3JB0G105K033BB
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 1UF 4V JB 0402
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
TDK Corporation
Product Parameter
Part NumberCGB2A3JB0G105K033BB
Part StatusActive
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientJB
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
FeaturesLow Profile
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Lead Style-
Related Products
CGB2A3JB0G105K033BB
Manufacturer: TDK Corporation
Description: CAP CER 1UF 4V JB 0402