Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors CGA3E2NP02A3R3C080AA
TDK Corporation CGA3E2NP02A3R3C080AA
Part Number
CGA3E2NP02A3R3C080AA
Description
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0603
Product Parameter
Part NumberCGA3E2NP02A3R3C080AA
Part StatusNot For New Designs
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)