Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors CGA3E2NP01H080D080AA
TDK Corporation CGA3E2NP01H080D080AA
Part Number
CGA3E2NP01H080D080AA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 8PF 50V NP0 0603
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
TDK Corporation
Product Parameter
Part NumberCGA3E2NP01H080D080AA
Part StatusActive
Capacitance8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesHigh Temperature
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)