Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors CGA3E2NP02A010C080AA
TDK Corporation CGA3E2NP02A010C080AA
Part Number
CGA3E2NP02A010C080AA
Description
CAP CER 1PF 100V NP0 0603
Product Parameter
Part NumberCGA3E2NP02A010C080AA
Part StatusActive
Capacitance1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)