Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors CD45SL2GA100J-VKA
TDK Corporation CD45SL2GA100J-VKA
Part Number
CD45SL2GA100J-VKA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CERAMIC SAFETY DISC TYPE RAD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
TDK Corporation
Product Parameter
Part NumberCD45SL2GA100J-VKA
Part StatusActive
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400V
Temperature CoefficientSL
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
FeaturesHigh Voltage
RatingsX1, Y1
ApplicationsSafety
Failure Rate-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)