Home Product Index Power Supplies - Board Mount DC DC Converters CN100A24-12
TDK-Lambda Americas Inc. CN100A24-12
Part Number
CN100A24-12
Manufacturer
TDK-Lambda Americas Inc.
Description
DC-DC 24V OUT 12V 8.4A 100W PCB
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
DC DC Converters
TDK-Lambda Americas, Inc.
In Stock 187 pcs
    83.83000/pcs
  • 10 pcs
Product Parameter
Part Number CN100A24-12
Part Status Active
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 14.4V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 8.4A
Power (Watts) 100W
Voltage - Isolation 3kV (3000V)
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OVP
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 88%
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)