Home Product Index Power Supplies - Board Mount DC DC Converters CN100A110-12
TDK-Lambda Americas Inc. CN100A110-12
Part Number
CN100A110-12
Manufacturer
TDK-Lambda Americas Inc.
Description
CONV DC/DC 12V OUT 8.4A 100W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
DC DC Converters
TDK-Lambda Americas, Inc.
In Stock 195 pcs
Product Parameter
Part NumberCN100A110-12
Part StatusActive
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)60V
Voltage - Input (Max)160V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8.4A
Power (Watts)100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
ApplicationsITE (Commercial)
FeaturesRemote On/Off
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)