Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount KRL2012E-M-R002-G-T5
Susumu KRL2012E-M-R002-G-T5
Part Number
KRL2012E-M-R002-G-T5
Manufacturer
Susumu
Description
RES SMD 0.002 OHM 1W 0805 WIDE
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Susumu
Product Parameter
Part NumberKRL2012E-M-R002-G-T5
Part StatusActive
Resistance (Ohms)0.002
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0805 (2012 Metric), 0508
Supplier Device Package2012
Size / Dimension0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)