Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors CDEP145NP-4R2MC-170
Sumida America Components Inc. CDEP145NP-4R2MC-170
Part Number
CDEP145NP-4R2MC-170
Manufacturer
Sumida America Components Inc.
Description
FIXED IND 4.2UH 12A 7.4 MOHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Sumida Corporation
Sumida Corporation
    1.52800/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberCDEP145NP-4R2MC-170
Part StatusActive
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance4.2µH
Tolerance±20%
Current Rating12A
Current - Saturation12.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.571" L x 0.571" W (14.50mm x 14.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)