Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors 0630CDMCCDS-220MC
Sumida America Components Inc. 0630CDMCCDS-220MC
Part Number
0630CDMCCDS-220MC
Manufacturer
Sumida America Components Inc.
Description
FIXED IND 22UH 2.3A 200 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Sumida Corporation
Sumida Corporation
Product Parameter
Part Number0630CDMCCDS-220MC
Part StatusActive
TypeMolded
Material - CoreMetal
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating2.3A
Current - Saturation4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)