Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors 0410CDMCBDS-3R3MC
Sumida America Components Inc. 0410CDMCBDS-3R3MC
Part Number
0410CDMCBDS-3R3MC
Manufacturer
Sumida America Components Inc.
Description
FIXED IND 3.3UH 2.2A 165 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Sumida Corporation
Sumida Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number0410CDMCBDS-3R3MC
Part StatusObsolete
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating2.2A
Current - Saturation1.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)165 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.177" L x 0.161" W (4.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)