STMicroelectronics VNB35N07TR-E
Part Number
VNB35N07TR-E
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
MOSFET OMNIFET 70V 35A D2PAK
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
STMicroelectronics
Product Parameter
Part NumberVNB35N07TR-E
Part StatusActive
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationLow Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load55V (Max)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)25A
Rds On (Typ)28 mOhm (Max)
Input TypeNon-Inverting
FeaturesStatus Flag
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Related Products
VNB35N07
Manufacturer: STMicroelectronics
Description: MOSFET POWER 70V 35A D2PAK