Home Product Index Discrete Semiconductor Thyristors - SCRs TN22-1500T
STMicroelectronics TN22-1500T
Part Number
TN22-1500T
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC STARTLIGHT TO-220AB
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Thyristors - SCRs
STMicroelectronics
Product Parameter
Part NumberTN22-1500T
Part StatusActive
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)1.5mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)3.1V
Current - On State (It (AV)) (Max)1.8A
Current - On State (It (RMS)) (Max)2A
Current - Hold (Ih) (Max)175mA
Current - Off State (Max)100µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)20A, 22A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 110°C