Home Product Index Discrete Semiconductor Thyristors - SCRs TN1215-600B
STMicroelectronics TN1215-600B
Part Number
TN1215-600B
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
SCR 12A 15MA 600V DPAK
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Thyristors - SCRs
STMicroelectronics
    0.67500/pcs
  • 10 pcs
    0.66500/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberTN1215-600B
Part StatusActive
Voltage - Off State600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)8A
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Current - Hold (Ih) (Max)40mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)110A, 115A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C