Home Product Index Discrete Semiconductor Thyristors - TRIACs T810-600G-TR
STMicroelectronics T810-600G-TR
Part Number
T810-600G-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
TRIAC SENS GATE 600V 8A D2PAK
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Thyristors - TRIACs
STMicroelectronics
Product Parameter
Part NumberT810-600G-TR
Part StatusActive
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 84A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)