Home Product Index Discrete Semiconductor Thyristors - TRIACs T435-800B-TR
STMicroelectronics T435-800B-TR
Part Number
T435-800B-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 4A DPAK
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Thyristors - TRIACs
STMicroelectronics
Product Parameter
Part Number T435-800B-TR
Part Status Active
Triac Type Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State 800V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 30A, 31A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35mA
Current - Hold (Ih) (Max) 35mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)