Home Product Index Discrete Semiconductor Transistors - FETs, MOSFETs - Single STD100NH02LT4
STMicroelectronics STD100NH02LT4
Part Number
STD100NH02LT4
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
MOSFET N-CH 24V 60A DPAK
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
STMicroelectronics
Product Parameter
Part NumberSTD100NH02LT4
Part StatusObsolete
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)24V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)5V, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id1.8V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs84nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds3940pF @ 15V
Vgs (Max)±20V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)100W (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.8 mOhm @ 30A, 10V
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageD-Pak
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Related Products
STD10
Manufacturer: Eaton
Description: FUSE CRTRDGE 10A 240VAC CYLINDR